• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/sohaykodernegi/
 • https://twitter.com/sohaykooffical
SOHAYKO DERNEĞİ'NE HOŞ GELDİNİZ
 
Üyelik Aidatlarınız,Tedaviler ve nakillerde  destek olmak isterseniz hesap numaramız

TÜRİYE İŞ BANKASI HESAP İSMİ : “SOKAK HAYVANLARINI KORUMA”
İBAN : TR 82 0006 4000 0011 3590 1603 99
 
PAYPAL ADRESİMİZ : sohaykotrr@gmail.com 

Yıllık dernek üye aidatımız 120₺ üyelerimizden ricamızdır lütfen üye aidatlarınızı yatırınız... 

Dernek tüzük 24. Madde Sohayko derneğinin gelirleri

Üye aidatları bağışçılar ve isteğe göre yapılan yardımlar hükmü bulunmaktadır.
mail ile iletişim : destek@sohaykodernegi.org
                         sohaykodestek@gmail.com
RESMİ ÜYELİK
Ön Başvuru Formu


GEÇİCİ YUVA VEYA KALICI YUVA OLMAK İÇİN SAHİPLENME ÖN BAŞVURU FORMU İÇİN
LÜTFEN TIKLAYIN 

Ziyaret Formu

S.S.S

Sık Sorulan Sorular

 SOHAYKO nedir?

Sohayko, uluslararası hayvan hakları savunucusu  bir  kuruluşdur.

Bağımsızdır: Hiçbir şirketten, sanayi kuruluşundan, siyasi partiden ve hayvan hakları federasyonlarından ya da devletten maddi destek ya da sponsorluk kabul etmez. Yalnızca bireylerden aldığı maddi destekle ayakta durur.

Aktivisttir: Sohayko, hayvanlara karşı işlenen  suçlara karşı  şiddet içermeyen, yaratıcı ve doğrudan eylemlerle tanıklık eder, hayvan hakları  skandallarını ve suçluları  ortaya çıkarır ve kamuoyuna duyurur ceza almalarını sağlar.

Bilimseldir: Sohayko kendisiyle işbirliği yapan onlarca bilim insanının sunduğu bulgular doğrultusunda bilimsel raporlar hazırlar.

Etkindir: Sohayko, uluslararası anlaşmalara lobi etkinlikleriyle ağırlığını koyan, taslaklar öneren ve kabul ettirebilen az sayıda sivil toplum kuruluşundan biridir.

Sohayko nasıl doğdu?

Sohayko 2015 yılında İstanbul’da  küçük bir grubun, hayvan haklarına karşı işlenen suçları ortaya çıkartması ve bu suçları işleyenlerin cezalandırılması ile ortaya çıktı.Onların kendine olan güvenleri cesareti, inancı ve protestolarındaki barışçıl yapı binlerce insanı heyecanlandırdı ve bir araya getirdi.

Sohayko’nun temel hedefi nedir?

Sohayko’nun  hayvanlara karşı işlenen suçları durdurmak hayvanların refahını sağlamak ve bu suçları işleyenlere cezalar kestirmek dışında hiçbir amacı yoktur. Sohayko hayvan refahını tehdit eden en önemli hayvan hakları  ihlalleri ve  sorunları üzerinde çalışır ve çözümler önerir.

Sohayko nasıl çalışır?

Sohayko  tüm dünyada hayvanlara karşı işlenen suçlara karşı kampanyalar yürütür. Bu kampanyalar; barışçıl doğrudan eylemler, yetkililerle görüşmeler, uluslararası anlaşmalara gözlemci olarak katılma ve lobi faaliyetleri, seçenekler ve çözümler gibi etkinlikleri içerir. Hayvanlara karşı işlenen suçlarla ilgili  analizler yapılır, bunları kamuoyuna açıklamak için basın toplantıları düzenlenir.Ulusal basın ile paylaşılır.

Sohayko’nun gücü, eylem ve kampanyalarımızla ilgili haberleri insanlara ulaştıran, yetkililere çözümler için baskı uygulayarak bizi destekleyen gönüllülerden ve üyelerden  gelir.

Barışçıl doğrudan eylemler, tüm kampanya çalışmalarının sadece görünen yüzüdür. Şiddet içermeyen doğrudan eylemlerle suçlara tanıklık etmek, suçlular üzerinde baskı oluşturmak ve kamuoyu yaratmak, bir Sohayko kampanyasının en çok dikkat çeken yanıdır.

 Sohayko Türkiye'de ne zamandır var, ne kadar etkin?

Sohayko 2015 yılında kurulmuştur o tarihten itibaren hayvan hakları ihlallerine karşı aktif faaliyetler sürdürmektedir.

Sohayko Türkiye'de şu anda hangi konular üzerinde çalışıyor?

Sohayko Türkiye'de şu anda; Köpek dövüşleri,Barınak ve geçici bakım evlerinde zulüm gören sokak hayvanlarının refahlarının sağlanması,Ormanlara ölüme terk edilen sokak hayvanlarının sağlıklı ve refah içinde yaşamalarının sağlanması,Kötü şartlarda bakılan hayvanların refeahlarının sağlanması,Çıkacak yeni  yasa ile kısıtlanacak hayvanların hakları ile  hayvan severlerin haklarının geri alınması,Belediye toplama ekiplerinin eğitilerek sokak hayvanlarına uyguladıkları zulümlerin önüne geçilebilmesi için  etkin çalışmalar yürütüyor.

Sohayko’nun Türkiye'de kaç destekçisi var?

Şu anda Sohayko’yu sürekli desteklemeye çalışan yüzlerce  destekçimiz var.

Sohayko gerçekçi çözümler öneriyor mu?

Sohayko’nun sunduğu çözümlerin tümü uygulanan veya uygulanabileceği kanıtlanmış çözümlerdir.

Sohayko’ya nasıl katılabilirim?

 • Sohayko destekçisi olabilir, Sohayko’nun çalışmaları için maddi destekte bulunabilirsiniz. Destek vermek için SOHAYKO RESMİ ÜYELİK bölümündeki online abonelik formunu doldurarak üye olabilir maddi destekte bulunabilir ya da ofisimizle bağlantıya geçebilirsiniz.
 • Siber eylemlerimize katılabilirsiniz.
 • Sohayko gönüllüsü olabilir, kampanya çalışmalarına aktif katkıda bulunabilirsiniz.
 • Gönüllü olmak için ofisimizle bağlantı kurabilirsiniz.

Sohayko’ya nasıl yardım edebilirim?

 • Sohayko destekçisi olabilirsiniz!
 • Çevrenizdeki kişilere çalışmalarımızdan etkinliklerimizden söz edebilirsiniz.
 • Kişisel bağlantılarınızla Sohayko’ya çeşitli konularda ücretsiz ya da indirimli olanaklar yaratabilirsiniz. (Matbaa, kâğıt, grafik tasarım, reklam vs.)
 • Bir yayında ücretsiz Sohayko ilanı çıkmasını sağlayabilirsiniz.
 • Sohayko Web Haber Listesi'ni çevrenizde duyurabilir, daha fazla kişinin listeye üye olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Bir kafe, lokanta, lokal vb. mekanda broşürlerimizin yer almasını sağlayabilirsiniz.
 • Bir kulüp, oda’nın düzenlediği özel bir gün veya gecede Sohayko’nun stand açmasını sağlayabilirsiniz.
 • Arşiv çalışması, basın bülteni fakslama, fotokopi, üye mektuplarını zarflama, veri girişi gibi ofis içi işlere yardımcı olabilirsiniz.
 • Çeviri yapabilirsiniz.
 • Bir etkinlikte stand açıldığında yardımcı olabilirsiniz.
 • Sohayko’nun daha çok kişi tarafından desteklenmesini sağlayacak iyi bir düşünceniz varsa bizleri bilgilendirebilirsiniz.

 Sohayko, maddi kaynağını nereden sağlanıyor?

Sohayko, bağımsızlığını korumak için sadece bireysel maddi destekle çalışmalarını sürdüren bir kuruluştur. Çalışmalar Türkiye ve avrupada sohayko’ya destek veren hayvan severlerin destekleri ile sürdürülmektedir.

Paramın hayvanlar için  kullanıldığından nasıl emin olabilirim?

Şeffaflık politikasının somut kanıtı olarak Sohayko tüm gelir ve gider kayıtlarını kontrol eden Dernekler masası tarafından denetlenmektedir. Her  yıl Sohayko’nun gelir/giderleri denetlenir ve web sitesinde bir rapor yayımlanır. Bu rapor, isteyen medya mensuplarına/destekçilere sunulur.

Sohayko Türkiye'nin başka illerinde temsilcilikleri var mı?

Temsilciliklerimiz var. Ancak bu temsilciliklerimiz şuan için Kocaeli,Eskişehir ve Kütahyadadır. Ancak her ilimizde çalışmalarımıza destek veren yerel gönüllü grupları bulunuyor. Diğer illerde de çalışmalarımıza destek veren destekçiler ve gönüllüler var.

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam146
Toplam Ziyaret43715